- Home
- All Courses
- Social Entrepreneurship
- Osnaživanje za veće dobro: Vodič za socijalnog preduzetnika – BSN
Lekcija – Šta je socijalno preduzetništvo?
Lekcija – Šta je socijalno preduzetništvo?
Pozdrav i dobrodošli na Massive Open Online Course (MOOC): “Osnaživanje za veće dobro: Vodič za socijalnog preduzetnika”
U ovom videu ćemo zakoračiti u svijet socijalnog poduzetništva, istražiti njegove razlike u odnosu na tradicionalnu ekonomiju i predstaviti ključne stubove koji definiraju socijalno preduzeće.
Socijalno poduzetništvo je posvećeno korištenju poduzetničkih vještina i inovativnog razmišljanja za rješavanje najkritičnijih društvenih i ekoloških izazova.
Ovi izazovi mogu varirati od siromaštva i nejednakosti u obrazovanju do pitanja kao što je upravljanje otpadom.
I ono uzbudljivo: postoje različite inicijative za rješavanje ovih problema!
Socijalni poduzetnici stvaraju prilike za zapošljavanje i nude programe razvoja vještina kako bi pomogli marginaliziranim zajednicama.”
Oni osiguravaju jednak pristup kvalitetnom obrazovanju osnivanjem obrazovnih centara u zajednici, obezbjeđujući školarinu i obrazovne resurse.
Oni su također lideri u efikasnim programima recikliranja i smanjenju upotrebe plastike za jednokratnu upotrebu kako bi zaštitili našu okolinu.
Hajde sada da shvatimo razliku između klasične kompanije, udruženja i društvenih preduzeća.
Prije svega, imamo klasične kompanije. Fokusirani su na ostvarivanje profita. Uz pomoć rada svojih zaposlenih stvaraju vrijednost i zarađuju novac od dividendi prodajom svojih proizvoda i/ili usluga. Taj novac se zatim reinvestira u kompaniju kako bi se povećala ili isplaćuje dioničarima. Njihov cilj: prodati više kako bi postigli rast.
S druge strane, udruženja primaju posebne donacije od pojedinaca ili kompanija. Njihovi članovi su uglavnom volonteri koji svoje vrijeme poklanjaju rješavanju društvenih i/ili ekoloških problema. Udruženje stoga ne stvara novac (neprofitno je). Njihov cilj: služiti opštem interesu
A u kombinaciji ova dva tipa imamo društvena preduzeća, nove igrače u igri.
Cilj društvenih preduzeća je da svoju ekonomsku efikasnost iskoriste za veće dobro
Koriste profit kao sredstvo za rješavanje društvenih i ekoloških problema koje ni država ni tržište ne mogu riješiti sami.
Ponekad su granice između ova tri entiteta pomalo zamagljene.
Mnoge kompanije tvrde da vode računa o društvenim i ekološkim pitanjima vezanim za svoje aktivnosti. Iako uzimaju u obzir brojna društvena pitanja kroz politike korporativne društvene odgovornosti, set smjernica i aktivnosti koje kompanija usvaja kako bi osigurala da njena poslovna praksa ima pozitivan utjecaj na društvo i okolinu, njihov glavni cilj ostaje da što više profit koliko je to moguće.
Neka udruženja se bave i komercijalnim aktivnostima, kao što je prodaja brendirane promotivne robe.
Ali ono što izdvaja socijalna preduzeća je njihov poslovni model, njihova ograničena profitabilnost, upravljanje i uticaj.
Pogledajmo sada četiri stuba koji definišu socijalno preduzeće.
Stub 1: Ekonomski izvodljiv projekat
Socijalno preduzeće mora proizvesti društvenu vrijednost i pronaći vlastiti ekonomski model kako bi osiguralo održivost. S druge strane, ekonomski model je samo sredstvo za postizanje društvenog cilja, a ne krajnji cilj sam po sebi.Stub 2: Društvena i/ili ekološka svrha
Socijalna preduzeća čine razliku tako što: pružiti podršku osobama u ranjivim situacijama; doprinose borbi protiv isključenosti i zdravstvenih, socijalnih, ekonomskih i kulturnih nejednakosti, obrazovanja itd. doprinose održivom razvoju, prenosu energije ili međunarodnoj solidarnostiStub 3: Ograničena profitabilnost
Većinu novca zarađenog u socijalnim preduzećima trebalo bi koristiti za održavanje ili unapređenje poslovanja. Ostvarivanje profita je način da se podrže društveni ciljevi kompanije. Međutim, dok ovo pravilo sprječava ljude da ostvaruju nepravedne profite od investicija i dionica, to ne znači da biznis ne mora zaraditi dovoljno novca da bi bio održiv. Stoga, kompanija treba da izbalansira svoj budžet kako bi pošteno plaćala svoje zaposlene i dobavljače, ali i ulagala u neophodna poboljšanja.Stub 4: Participativno upravljanje
U socijalnom preduzetništvu svako ima pravo glasa. Važno je uključiti zaposlenike i neke druge važne ljude, kao što su oni koji imaju koristi od projekta, volonteri i članovi lokalne zajednice. Svi ovi ljudi imaju jednako pravo glasa prilikom donošenja odluka. Zato zapamtite ova četiri stuba dok ulazite u svijet socijalnog preduzetništva, stvarajući bolju budućnost za svoju zajednicu. Hvala vam što ste nam se pridružili na ovom obrazovnom putovanju. Nadamo se da vam je ova epizoda pomogla da naučite više o osnovama socijalnog poduzetništva.”Riječ socijalnog preduzetnika: Katarina Ejdus, Women on the Way
Next