- Home
- All Courses
- Social Entrepreneurship
- Osnaživanje za veće dobro: Vodič za socijalnog preduzetnika – BSN
Lekcija – Biti društveni preduzetnik, šta to znači?
Lekcija - Biti društveni preduzetnik, šta to znači?
Pozdrav i dobrodošli u drugu epizodu MOOC kursa: “Osnaživanje za veće dobro: Vodič za socijalnog preduzetnika”
U prvoj epizodi istražili smo suštinu socijalnog preduzetništva i naučili četiri stuba koji čine osnovu socijalnog preduzeća.
Zakoračimo sada u fascinantan svijet društvenih preduzetnika i razbijemo neke uobičajene mitove koji su vam možda stajali na putu.
Prvo, hajde da shvatimo šta je preduzetnik.”
Preduzetnik je neko ko stvara, ko radi samostalno. Radi se o kombinaciji vaše jedinstvene ličnosti, projekta za koji ste oduševljeni i stvarnosti života. Postoji mnogo različitih industrija i vrsta poslovanja, a svaki poduzetnik može odabrati put koji odgovara njegovim vještinama i ličnim ciljevima. Ne morate imati “ideju od milion dolara” da biste bili uspješan poduzetnik.
Sada hajde da razbijemo neke mitove koji su vas možda sputavali.
Mit 1: Preduzetnicima je potreban novac da bi pokrenuli posao
Jedan uobičajeni mit je da vam je potrebno mnogo novca da biste pokrenuli posao. Ideja o novcu često plaši buduće poduzetnike čak i prije nego što razviju svoj koncept. Iako pokretanje socijalnog preduzeća može zahtijevati ulaganja, postoje početni koraci koji ne zahtijevaju nužno novac. Na primjer, istraživanje tržišta može se provesti korištenjem online resursa ili kroz direktnu interakciju sa dionicima u vašoj oblasti.
Mit 2: Preduzetnici vole da rizikuju
Razmislimo na trenutak o tome šta čini preduzetnika. Kada razmišljamo o preduzetništvu, „rizik“ je često prva reč koja nam pada na pamet. Ovo udruživanje ima smisla jer o preduzetniku razmišljamo kao o nekome ko napušta stabilan posao da bi se upustio u projekat ili avanturu, a u suštini preuzima rizik. Lako je zamisliti preduzetnike kao one koji preuzimaju rizik koji uživaju u životu na rubu. Međutim, to nije sasvim tačno. Cilj preduzetnika je zapravo upravljanje rizicima i njihovo smanjenje. Iako nisu svi rizici predvidljivi, preduzetnici pokušavaju da ih identifikuju i procene njihovu veličinu pre nego što donesu informisanu odluku o tome da li da nastave.
Mit 3: Da biste bili preduzetnik potrebna vam je velika ideja
Često se pogrešno misli da poduzetništvo znači potpuno novi izum, ali ono ne znači uvijek revolucionarnu ideju po svaku cijenu. Preveliki pritisak na sebe od samog početka može vas spriječiti da napravite prvi korak ili vas ostaviti razočaranim ishodom.
Redovno čujemo ovakve izjave: “Ja sam prvi na tržištu, nema nikog drugog!” Umjesto da se fokusiramo na ovo, korisnije je pitati se “Zašto nema nikog drugog?” Ako nema konkurencije, to može značiti nedostatak potražnje.
Drugi pristup je da napravite listu svih ideja koje proizilaze iz razgovora, tekstova ili svakodnevnih zapažanja. Zatim odaberite jednu ili dvije ideje koje odgovaraju vašim interesima i vještinama i procijenite njihovu izvodljivost, posebno u smislu finansijskih resursa i umrežavanja. Pametno je tražiti povratnu informaciju od drugih i preispitivati svoje preferencije.
Ako se borite da smislite ideje, potražite inspiraciju u pričama o uspjehu u inostranstvu. Nemojte se plašiti da će vam “ukrasti” ideje. Ono što je zaista važno nije sama ideja, već kako se implementira, s kim i uz pomoć kojeg pristupa.
Mit 4: Preduzetnik radi sam na projektu
Pokretanje poslovnog poduhvata je nesumnjivo izazov. U ranim fazama, poduzetnici se često zateknu kako sami upravljaju svojim putovanjem, naoružani samo vlastitim idejama, motivacijom i hrabrošću. Međutim, ideja da poduzetnici to mogu sami je mit koji je daleko od stvarnosti.
Saradnja razbija usamljenost i, kada je dobro organizovana, može utrti put do uspjeha. Poslovni poduhvat sa jednim ili više partnera ne samo da smanjuje rizik od donošenja loših odluka, već uključuje i podjelu odgovornosti, što može biti ključno i za uspjeh i za neuspjeh. Također otvara vrata sinergiji, omogućavajući vam da upotpunite svoje vještine i znanja s onima članova vašeg tima.”
Mit 5: Preduzetnik može sve
Kao što je važno da preduzetnik ne radi izolovano, tako mora tražiti i eksterne partnere. Bilo da pokrećete društveno preduzeće ili bilo koji drugi poslovni poduhvat, potreban vam je drugačiji skup vještina. Svako ima prednosti i slabosti; na primjer, neko može biti odličan u upravljanju projektima, ali muči se s komunikacijom. Stoga je neophodno da preduzetnici identifikuju ove prednosti i prepoznaju oblasti u kojima bi trebalo da delegiraju zadatke partnerima ili spoljnim saradnicima.
Preduzetnici su daleko od superheroja, pa je ključno da se okruže stručnjacima koji imaju komplementarne vještine i stručnost. Ovaj zajednički pristup povećava efikasnost i uspjeh.
Dok počinjete svoj put ka socijalnom poduzetništvu, sjetite se ovih uvida i otpustite ove mitove.
Kao i svaka druga profesija, socijalno poduzetništvo ima svoje prednosti i nedostatke. Hajde da vidimo šta su oni.”
Prednosti:
Koristimo vlastite vještine i kvalifikacije
Otkrivamo i usavršavamo nova područja
Radimo na projektima koje volimo
Nezavisnost i autonomija
Upoznajemo druge ljude i gradimo profesionalnu mrežu
Sada istražimo izazove.
Neophodno je da 100% svog vremena posvetite svom projektu
Uvijek treba znati kako se prilagoditi
Nema zagarantovanog prihoda i postoji rizik da ne ispunite očekivanja
Postati društveni poduzetnik nije lak zadatak, ali je to putovanje ispunjeno entuzijazmom i svrhom. Dok budemo pratili priče naših triju društvenih preduzetnika, otkrit ćemo još više uvida i inspiracija.
Hvala što ste nam se pridružili u ovoj poučnoj epizodi. Pratite treću epizodu